Honda Vezel 2nd Gen (RV3-6) — e:HEV Z
Compact SUV · 5 seats · Naturally Aspirated
Sections
Available Colours
Two-tone available on PLaY package only. RS grade available in Platinum White Pearl, Slate Grey Pearl, Crystal Black Pearl, Premium Crystal Red Metallic and Seabed Blue Pearl.
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine code | LEC (e:HEV 2-motor) |
| Engine | 1,496cc NA 4-cyl DOHC + 2-motor e:HEV |
| Displacement | 1,496cc |
| Bore × stroke | 73.0 × 89.4mm |
| Compression ratio | 13.5:1 |
| Max power (engine) | 78kW (106PS) @ 6,000–6,400rpm |
| Max torque (engine) | 127Nm @ 4,500–5,000rpm |
| Drive motor | AC synchronous, 96kW / 253Nm |
| Fuel system | PGM-FI |
| Fuel type | Hybrid (petrol + electric) |
| Fuel tank | 40L |
| Transmission | e-CVT |
| Drive type | Front-wheel Drive (FF) |
| Fuel economy (WLTC) | 25.0km/L (4.0L/100km) |
| Fuel economy (JC08) | 26.4km/L |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.