Honda Stepwgn 6th Gen (RP5-8) — e:HEV Spada
Minivan · 7 seats · Naturally Aspirated
Sections
Available Colours
Fjord Mist Pearl and Sea Glass Blue Pearl exclusive to Step WGN Air. Twilight Mist Black Pearl and Midnight Blue Beam Metallic exclusive to Step WGN Spada. Platinum White Pearl and Super Platinum Grey Metallic are premium star colours.
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine code | LFA (e:HEV 2-motor) |
| Engine | 1,993cc NA 4-cyl DOHC + 2-motor e:HEV |
| Displacement | 1,993cc |
| Bore × stroke | 81.0 × 96.7mm |
| Compression ratio | 13.5:1 |
| Max power (engine) | 107kW (145PS) @ 6,200rpm |
| Max torque (engine) | 175Nm @ 3,500rpm |
| Drive motor | AC synchronous, 135kW / 315Nm |
| Fuel system | PGM-FI |
| Fuel type | Hybrid (petrol + electric) |
| Fuel tank | 52L |
| Transmission | e-CVT (electric CVT) |
| Drive type | Front-wheel Drive (FF) |
| Fuel economy (WLTC) | 19.6km/L (city 19.3 / sub 20.5 / hwy 19.2) |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.