Honda S660 S660 (JW5) — β
2-door Roadster · 2 seats · Turbocharged
Sections
Available Colours
Beach Blue Pearl, Carnival Yellow II and Flame Red are α exclusive
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine code | S07A (Turbo) |
| Engine | 658cc Turbo 3-cyl DOHC, mid-mounted |
| Displacement | 658cc |
| Bore × stroke | 64.0 × 68.2mm |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Max power | 47kW (64PS) @ 6,000rpm |
| Max torque | 104Nm @ 2,600rpm |
| Fuel system | PGM-FI + Turbocharger |
| Fuel type | Unleaded petrol |
| Fuel tank | 25L |
| Transmission | 6-speed Manual |
| Drive type | Rear-wheel Drive (MR) |
| Fuel economy (JC08) | 21.2km/L (4.7L/100km) |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.