Honda Odyssey 2nd Gen (RA6-RA9) — V6L (6 Seat)
People Mover · 6 seats
Sections
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine | 3.0L J30A V6 SOHC VTEC |
| Capacity | 3.0L |
| Max Power | 152kW @ 6,000rpm |
| Max Torque | 271Nm @ 4,700rpm |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Transmission | 5-speed Sequential Auto |
| Drive type | Front-wheel Drive |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.