Honda Odyssey 2nd Gen (RA6-RA9) — (7 Seat)
People Mover · 7 seats
Sections
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine | 2.3L F23A 4-cyl SOHC VTEC |
| Capacity | 2.3L |
| Max Power | 107kW @ 5,500rpm |
| Max Torque | 196Nm @ 4,700rpm |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Transmission | 4-speed Sequential Auto |
| Drive type | Front-wheel Drive |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.