Honda N-One 1st Gen (JG1/2) — Premium Tourer/Premium Tourer·L Package
3-door Kei Car · 4 seats · Turbocharged
Sections
Available Colours
2-tone style features hand-painted roof in contrasting colour
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine code | S07B (Turbo) |
| Engine | 658cc Turbo 3-cyl DOHC |
| Displacement | 658cc |
| Bore × stroke | 60.0 × 77.6mm |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Max power | 47kW (64PS) @ 6,000rpm |
| Max torque | 104Nm @ 2,600rpm |
| Fuel system | PGM-FI + Turbocharger |
| Fuel type | Unleaded petrol |
| Fuel tank | 25L |
| Transmission | CVT + Paddle Shift |
| Drive type | Front-wheel Drive (FF) |
| Fuel economy (WLTC) | 20.2km/L (5.0L/100km) |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.