| Specification | Value |
| Engine | 1.8L B18C7 DOHC VTEC (hand-ported) |
| Capacity | 1,797cc |
| Max Power | 141kW @ 7,900rpm |
| Max Torque | 172Nm @ 6,300rpm |
| Redline | 8,400rpm |
| Fuel type | Premium Unleaded |
| Transmission | 5-speed close-ratio manual |
| Differential | Torsen limited-slip differential |
| Specification | Value |
| Body type | Monocoque |
| Front suspension | Control-Link MacPherson strut |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Stabiliser bars | Front and rear |
| Power steering | Variable power-assisted rack and pinion |
| Brakes - front | Ventilated disc |
| Brakes - rear | Solid disc |
| ABS (3-channel) | Standard |
| Wheel size | 15 x 6 J alloy |
| Tyre size | 195/55 R15 84V |
| Spare wheel | Temporary |
| Specification | Value |
| Bumpers | Body coloured |
| Front chin spoiler | Body coloured |
| Side sills | Body coloured |
| Rear spoiler | Optional |
| Exhaust pipe finisher | Standard |
| Headlights | Halogen |
| Power door mirrors | Standard |
| Rear window demister | Standard |
| Electric sunroof | Standard |
| Specification | Value |
| Air conditioning | Automatic climate control |
| Seat trim | Recaro sports seats |
| Steering wheel | Sports leather, tilt adjustable |
| Cruise control | Standard |
| Keyless entry | x2 transmitters |
| Audio | AM/FM radio, 6 CD tuner with MP3 player |
| Speakers | Front x2, tweeters x2, rear x2 |
| Specification | Value |
| SRS airbags - front | Driver and front passenger |
| SRS airbags - side | Driver and front passenger |
| ABS (3-channel) | Standard |
| Honda G-CON technology | Standard |
| Immobiliser | Standard |
| Security alarm | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 2-door Coupe |
| Seating capacity | 4 |
| Overall length | 4,400mm |
| Overall width | 1,725mm |
| Overall height | 1,395mm |
| Ground clearance (laden) | 125mm |
| Kerb weight (manual) | 1,087kg |
| Kerb weight (auto) | Not available |
| Turning circle | 11.6m |
| Fuel tank | 50L |
| Towing capacity - trailer with brakes | 450kg |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 100,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.