Honda Freed 2nd Gen (GB5-8) — Crosstar
Compact MPV · 5 seats · Naturally Aspirated
Sections
Available Colours
Premium Crystal Blue Metallic and Premium Crystal Garnet Metallic available on Modulo X. Platinum White Pearl and Super Platinum Grey Metallic are star-2 premium colours.
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine code | L15B |
| Engine | 1,496cc NA 4-cyl DOHC 16v i-VTEC |
| Displacement | 1,496cc |
| Bore × stroke | 73.0 × 89.4mm |
| Compression ratio | 11.5:1 |
| Max power | 95kW (129PS) @ 6,600rpm |
| Max torque | 153Nm @ 4,600rpm |
| Fuel system | PGM-FI |
| Fuel type | Unleaded petrol |
| Fuel tank | 36L |
| Transmission | CVT |
| Drive type | Front-wheel Drive (FF) |
| Fuel economy (WLTC) | 17.0km/L (city 13.2 / sub 17.6 / hwy 18.9) |
| Fuel economy (JC08) | 19.0km/L |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.