| Specification | Value |
| Engine type | Inline 4-cylinder SOHC i-VTEC |
| Displacement | 1.8L — 1,799cc |
| Fuel type | Unleaded (91 RON) |
| Fuel supply | Honda PGM-FI |
| Max power | 103kW @ 6,300rpm |
| Max torque | 174Nm @ 4,200rpm |
| Emission standard | Low Emission Vehicle (LEV) |
| Specification | Value |
| Transmission | 4-speed Auto |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Fuel consumption — combined | 7.2L/100km |
| Specification | Value |
| Body construction | Monocoque |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Stabiliser bars | Front and rear |
| Steering | Electric power steering |
| Brakes — front | Ventilated disc |
| Brakes — rear | Disc |
| Specification | Value |
| Air conditioning | Climate control |
| Central locking | Standard |
| Cup holders | 2 x front |
| Driver's footrest | Standard |
| Driver seat height adjuster | Standard |
| Power windows | Auto up/down — driver |
| Steering column | Tilt and telescopic |
| Tachometer | Standard |
| Tripmeter | x2 |
| Specification | Value |
| Seat trim | Cloth |
| Front seats | Fully reclining |
| Rear seats | 60/40 split fold down |
| Seatback pocket — passenger side | Standard |
| Seatbelt height adjuster — front | Standard |
| Steering wheel | Urethane |
| Specification | Value |
| Audio | AM/FM/CD with MP3/WMA, auxiliary jack |
| Speakers | 2 front + 2 rear |
| Antenna | In-glass |
| Specification | Value |
| SRS airbags — front | Driver and front passenger |
| Anti-lock Brakes (ABS) | Standard |
| Child protection locks | Standard |
| Child safety seat anchorages | x3 |
| Honda G-Con technology | Standard |
| Progressive crumple zones — front and rear | Standard |
| Seatbelt pretensioner — front | Standard |
| Seatbelt reminder — driver | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — front | Standard |
| 3-point ELR/ALR seatbelts — rear | Standard |
| Side impact protection | Standard |
| Energy absorbing steering column | Standard |
| Laminated front windscreen | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,550mm |
| Overall width | 1,750mm |
| Overall height | 1,435mm |
| Ground clearance (laden) | 115mm |
| Turning circle | 10.6m |
| Tare weight | 1,210kg (AT) |
| Fuel tank | 50L |
| Specification | Value |
| Wheel size | 15-inch steel |
| Tyre size | 195/65R15 91H |
| Spare wheel | Full size steel |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 100,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.