| Specification | Value |
| Engine type | 1.5L SOHC inline 4-cylinder |
| Max power | 66kW @ 5,500rpm |
| Max torque | 129Nm @ 4,500rpm |
| Fuel supply | Honda PGM-FI |
| Specification | Value |
| Transmission | 4-speed Auto |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Steering | Rack and pinion |
| Brakes — front | Disc |
| Brakes — rear | Drum |
| Specification | Value |
| SRS driver airbag | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — front | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — rear | Standard |
| Engine immobiliser | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4395mm |
| Overall width | 1,695mm |
| Overall height | 1375mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Track — front / rear | 1,475 / 1,465mm |
| Kerb weight | 1046kg |
| Specification | Value |
| Tyres | 175/65R14 |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 80,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.