| Specification | Value |
| Engine type | 1.5L SOHC 16-valve inline 4-cylinder, transverse, FWD |
| Displacement | 1,493cc |
| Bore × stroke | 75 × 84.5mm |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Max power | 72kW @ 6,250rpm |
| Max torque | 123Nm (12.5kg-m) @ 4,500rpm |
| Fuel supply | Programmed carburettor system |
| Fuel tank | 45L |
| Specification | Value |
| Transmission | 4-speed Auto |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Multi-control double wishbone |
| Steering | Power assisted rack and pinion (hydraulic reactive) |
| Brakes — front | Vented disc |
| Brakes — rear | Drum |
| Specification | Value |
| Dual circuit diagonal braking system | Standard |
| Door intrusion bars | Standard |
| Highly rigid monocoque body | Standard |
| Progressive crumple zones | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — front x2 | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — rear x2 | Standard |
| Padded instrument panel | Standard |
| Energy absorbing steering column | Standard |
| Impact absorbing bumpers | Standard |
| Centre high mount stop light | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 3-door Hatchback |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 3990mm |
| Overall width | 1,680mm |
| Overall height | 1330mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Track — front / rear | 1,450 / 1,455mm |
| Ground clearance (laden) | 100mm |
| Turning circle | 10.4m |
| Kerb weight | 921kg (AT) |
| Specification | Value |
| Tyres | 185/60R14 82H |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 80,000km |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.