| Specification | Value |
| Engine type | Liquid-cooled OHC inline 4-cylinder, transverse, FWD |
| Displacement | 1,488cc |
| Bore × stroke | 74 × 86.5mm |
| Compression ratio | 8.7:1 |
| Max power | 63kW (85PS) @ 6,000rpm |
| Max torque | 125Nm (12.8kg-m) @ 3,500rpm |
| Fuel supply | Carburettor |
| Specification | Value |
| Transmission | 5-speed Manual |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Front suspension | Independent with torsion bar and strut |
| Rear suspension | Trailing arm beam axle with Panhard rod and coil springs |
| Steering | Rack and pinion with steering column height adjustment |
| Brakes — front | Hydraulic servo-assisted disc |
| Brakes — rear | Hydraulic servo-assisted drums |
| Specification | Value |
| Body style | 5-door Wagon |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 3990mm |
| Overall width | 1,625mm |
| Overall height | 1490mm |
| Wheelbase | 2450mm |
| Track — front / rear | 1,400 / 1,415mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 925kg (MT) |
| Fuel tank | 46L |
| Specification | Value |
| Tyres | 165/70SR-13 steel belted radials |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 80,000km |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.