Honda Civic 11th Gen (FE/FL) — e:HEV L
4-door Sedan · 5 seats · Naturally Aspirated
Sections
Available Colours
Crystal Black not available on e:HEV LX. Type R available in Championship White, Boost Blue Pearl, Sonic Grey Pearl, Rallye Red, Polished Metal Metallic.
| Specification | Value |
|---|---|
| Engine type | Hybrid DOHC i-VTEC In-line 4-cylinder |
| Engine capacity | 2.0L — 1,993cc |
| Compression ratio | 13.9:1 |
| Bore x stroke | 81 x 96.7mm |
| Fuel type | Unleaded (91 RON) |
| Fuel supply | Honda Programmed Fuel Injection + Direct injection |
| Drive-By-Wire throttle (DBW) | Standard |
| Shift-By-Wire (push button gear selection) | Standard |
| Transmission | Electric Continuously Variable Transmission (E-CVT) |
| Paddle selectors | Deceleration paddle selectors |
| Max Power | 135kW @ 5,000–6,000rpm |
| Max Torque | 315Nm @ 0–2,000rpm |
| Fuel consumption — combined | 4.2L/100km |
| Fuel consumption — urban | 2.0L/100km |
| Fuel consumption — extra urban | 5.5L/100km |
| CO₂ emissions — combined | 96g/km |
| Emission standard | ADR 79/04 (Euro 6b) |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure. Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.