| Specification | Value |
| Engine | Inline 4-cylinder SOHC i-VTEC |
| Capacity | 1.8L — 1,799cc |
| Compression ratio | 10.6:1 |
| Bore x stroke | 81 x 87.3mm |
| Max Power | 104kW @ 6,500rpm |
| Max Torque | 174Nm @ 4,300rpm |
| Fuel type | Unleaded (91 RON) |
| Fuel supply | Honda Programmed Fuel Injection |
| Drive-By-Wire throttle | Standard |
| Transmission | CVT |
| Fuel consumption combined | 6.4L/100km |
| CO2 emissions | 148g/km |
| Emission standard | ADR 79/04 (Euro 5) |
| Specification | Value |
| Front suspension | MacPherson strut |
| Rear suspension | Multi-link |
| MAEPS | Standard |
| Brakes front | Ventilated disc |
| Brakes rear | Solid disc |
| Wheel size | 18-inch alloy |
| Tyre size | 235/40 ZR18 |
| Spare | Space saver |
| Specification | Value |
| Antenna | In-glass |
| Grille | Chrome |
| Door mirrors | Body coloured electrically adjustable |
| Headlights | LED |
| Tail lights | Integrated LED light bars |
| Rear window demister | Standard |
| Wipers front | 2-speed and intermittent |
| Auto dusk sensing | Standard |
| Auto levelling | Standard |
| LED fog lights | Standard |
| Privacy glass rear | Standard |
| Specification | Value |
| Cruise control | Standard |
| Eco Assist and ECON Mode | Standard |
| i-MID colour display | Standard |
| VSA with TCS | Standard |
| AHAS | Standard |
| Straight Driving Steering Assist | Standard |
| Hill Start Assist | Standard |
| ESS | Standard |
| Tyre Deflation Warning System | Standard |
| Specification | Value |
| Air conditioning | Dual-zone climate control |
| Electric parking brake with brake hold | Standard |
| Power windows | Driver and front passenger auto up/down |
| Steering column | Tilt and telescopic |
| Rear seat armrest with 2 cup holders | Standard |
| Smart keyless entry | Standard |
| Automatic walk-away door locking | Standard |
| Sunvisor vanity mirror illuminated | Standard |
| Specification | Value |
| Seat trim | Black leather-appointed seats |
| Driver seat | 8-way electric adjustment |
| Rear seats | 60/40 split fold |
| Heated front seats | Standard |
| Leather-wrapped gear shift knob | Standard |
| Auto-dimming rear view mirror | Standard |
| Specification | Value |
| Display Audio | 7-inch colour touchscreen |
| AM/FM radio | Standard |
| Apple CarPlay | Standard |
| Android Auto | Standard |
| Bluetooth audio streaming | Standard |
| USB ports | x2 |
| HDMI port | Standard |
| Speakers | 452W premium sound system 10 speakers inc subwoofer |
| SVC | Standard |
| DAB+ digital radio | Standard |
| Garmin navigation with SUNA | Standard |
| Specification | Value |
| Honda Sensing | Standard |
| ABS | Standard |
| EBD | Standard |
| VSA with TCS | Standard |
| AHAS | Standard |
| LaneWatch | |
| Straight Driving Steering Assist | Standard |
| Hill Start Assist | Standard |
| ESS | Standard |
| Tyre Deflation Warning System | Standard |
| Honda Sensing FCW CMBS LDW LKAS RDM ACC HBSS | Standard |
| Specification | Value |
| SRS airbags front x2 | Standard |
| SRS airbags side x2 | Standard |
| SRS airbags full-length curtain x2 | Standard |
| Child restraint ISOFIX x2 | Standard |
| Child anchorage point x3 | Standard |
| Child proof rear door locks | Standard |
| Head restraints x5 | Standard |
| Seatbelt pretensioners front | Standard |
| Seatbelt reminder | Standard |
| Side impact protection | Standard |
| Whiplash mitigating | Standard |
| Specification | Value |
| Rear parking sensors | Optional |
| Multi-angle reversing camera | Standard |
| Engine immobiliser | Standard |
| Security alarm | Standard |
| Front parking sensors | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,662mm |
| Overall width | 1,799mm |
| Overall height | 1,416mm |
| Wheelbase | 2,698mm |
| Front track | 1,547mm |
| Rear track | 1,576mm |
| Ground clearance unladen | 133mm |
| Minimum turning radius | 5.6m |
| Kerb weight | 1,315kg |
| Boot capacity rear seat up | 525L VDA |
| Fuel tank | 47L |
| Towing capacity trailer with brakes | 800kg |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 5 years / unlimited km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
| Service interval | 10,000km or 12 months |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.