| Specification | Value |
| Engine | Inline 4-cyl DOHC i-VTEC |
| Capacity | 2.0L 1998cc |
| Max Power | 110kW @ 6000rpm |
| Max Torque | 191Nm @ 4500rpm |
| Fuel type | Unleaded (91 RON) |
| Transmission | CVT |
| Fuel consumption combined | 7.0L/100km |
| Emission standard | ADR 79/04 (Euro 5) |
| Specification | Value |
| Front suspension | MacPherson strut |
| Rear suspension | Multi-link |
| MAEPS | Standard |
| Brakes front | Ventilated disc |
| Brakes rear | Solid disc |
| Wheel size | 17-inch alloy |
| Tyre size | 215/50 R17 |
| Spare wheel | Space saver |
| Specification | Value |
| SRS airbags front x2 | Standard |
| SRS airbags side x2 | Standard |
| SRS airbags curtain x2 | Standard |
| ABS | Standard |
| VSA with TCS | Standard |
| AHAS | Standard |
| Reversing camera | Standard |
| Immobiliser | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,662mm |
| Overall width | 1,799mm |
| Overall height | 1,416mm |
| Wheelbase | 2,698mm |
| Kerb weight | 1294kg |
| Boot capacity | 519L VDA |
| Fuel tank | 47L |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 5 years / unlimited km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.