| Specification | Value |
| Engine type | 3.0L SOHC VTEC V6 |
| Displacement | 2,997cc |
| Max power | 177kW @ 6,250rpm |
| Max torque | 287Nm @ 5,000rpm |
| Fuel supply | Honda PGM-FI |
| Fuel type | Unleaded |
| Specification | Value |
| Transmission | 5-speed Automatic |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | 5-link double wishbone |
| Steering | Power-assisted rack and pinion |
| Brakes — front | Ventilated disc |
| Brakes — rear | Disc |
| Specification | Value |
| Dual-zone climate control | Standard |
| Cruise control | Standard |
| Driver seat power height adjuster | Standard |
| 8-way power driver seat | Standard |
| Electric sunroof | Standard |
| Leather upholstery | Standard |
| Specification | Value |
| Audio | 6-stack in-dash CD tuner |
| Specification | Value |
| Anti-lock Brakes (ABS) | Standard |
| SRS airbags | Driver and passenger |
| Vehicle Stability Assist (VSA) | Standard |
| Engine immobiliser | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,830mm |
| Overall width | 1,820mm |
| Overall height | 1,455mm |
| Tare weight | 1,510kg |
| Specification | Value |
| Tyre size | 205/60R16 92V |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 100,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.