| Specification | Value |
| Engine type | Inline 4-cylinder SOHC VTEC |
| Displacement | 2.3L — 2,254cc |
| Max power | 110kW @ 5,700rpm |
| Max torque | 206Nm @ 4,900rpm |
| Fuel supply | Honda PGM-FI |
| Emission standard | Low Emission Vehicle (LEV) |
| Fuel type | Unleaded |
| Specification | Value |
| Transmission | 4-speed automatic with Grade Logic Control |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Fuel consumption — city | 10L/100km |
| Fuel consumption — highway | 7.4L/100km |
| Specification | Value |
| Body construction | Monocoque |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Stabiliser bars | Front and rear |
| Steering | Power-assisted rack and pinion |
| Brakes — front | Ventilated disc |
| Brakes — rear | Disc |
| Wheel type | Alloy |
| Spare wheel | Full size |
| Specification | Value |
| Air conditioning — fully integrated | Standard |
| Central locking | Standard |
| Cruise control | Standard |
| Driver seat power height adjuster | Standard |
| Power windows | Auto up/down — driver |
| Steering column | Tilt adjustable |
| Seat trim | Leather |
| Rear view mirror — day/night | Standard |
| Immobiliser | Standard |
| Specification | Value |
| Audio | AM/FM stereo cassette |
| Speakers | 4 channel × 35W |
| Specification | Value |
| Anti-lock Brakes (ABS) | Standard |
| SRS airbags | Driver and passenger |
| 3-point ELR seatbelts — all positions | Standard |
| Child safety seat anchorages x3 | Standard |
| Progressive crumple zones — front and rear | Standard |
| Side impact protection | Standard |
| Engine immobiliser | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,810mm |
| Overall width | 1,785mm |
| Overall height | 1,445mm |
| Ground clearance (laden) | 118mm |
| Turning circle | 11m |
| Tare weight | 1,426kg |
| Fuel tank | 65L |
| Specification | Value |
| Wheel size | 15-inch alloy |
| Tyre size | 195/65R15 91V |
| Spare wheel | Full size |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 100,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.