| Specification | Value |
| Engine type | 2.0L SOHC 16-valve inline 4-cylinder, transverse, FWD |
| Displacement | 1,958cc |
| Bore × stroke | 85 × 86mm |
| Compression ratio | 8.8:1 |
| Max power | 103kW @ 5,600rpm |
| Max torque | 192Nm (19.6kg-m) @ 4,500rpm |
| Fuel supply | Honda PGM-FI (sequential multi-point) |
| Fuel tank | 65L |
| Specification | Value |
| Transmission | 5-speed Manual |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Steering | Speed-responsive power-assisted rack and pinion |
| Brakes | 4-wheel disc (front vented) |
| Specification | Value |
| Highly rigid monocoque body | Standard |
| Door intrusion bars | Standard |
| Dual circuit diagonal braking system | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — front x2 | Standard |
| 3-point ELR seatbelts — rear x2 | Standard |
| Child safety seat anchorages | Standard |
| Child-proof rear door locks | Standard |
| Padded instrument panel | Standard |
| Energy absorbing steering column | Standard |
| Impact absorbing bumpers | Standard |
| Specification | Value |
| Body style | 4-door Sedan |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,695mm |
| Overall width | 1,725mm |
| Overall height | 1,390mm |
| Wheelbase | 2,720mm |
| Track — front / rear | 1,475 / 1,480mm |
| Ground clearance (laden) | 110mm |
| Turning circle | 10.8m |
| Kerb weight | 1263kg (MT) |
| Specification | Value |
| Wheel size | 15-inch alloy |
| Tyres | 195/60R15 87H |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 80,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.