| Specification | Value |
| Engine type | OHC inline 4-cylinder, transverse, FWD |
| Displacement | 1,829cc |
| Bore × stroke | 80 × 91mm |
| Compression ratio | 9.1:1 |
| Max power | 74kW (100PS) @ 5,800rpm |
| Max torque | 147Nm (15kg-m) @ 3,500rpm |
| Specification | Value |
| Transmission | 3-speed Automatic |
| Drive type | Front-wheel Drive |
| Specification | Value |
| Suspension | 4-wheel independent MacPherson strut |
| Steering | Speed-responsive power-assisted rack and pinion |
| Brakes — front | Hydraulic servo-assisted ventilated disc |
| Brakes — rear | Hydraulic servo-assisted drum |
| Specification | Value |
| Body style | 5-door Hatchback |
| Seating capacity | 5 |
| Overall length | 4,455mm |
| Overall width | 1,665mm |
| Overall height | 1,375mm |
| Wheelbase | 2,450mm |
| Track — front / rear | 1,445 / 1,420mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Turning radius | 5.7m |
| Kerb weight | 992kg (AT) |
| Fuel tank | 60L |
| Specification | Value |
| Tyres | 165SR13 steel belted radials |
| Specification | Value |
| Vehicle warranty | 3 years / 80,000km |
| Rust perforation warranty | 6 years |
Specifications sourced from Honda Australia official brochure.
Fuel consumption figures are based on ADR81/02 combined test results unless otherwise noted. Actual results may vary depending on driving conditions and vehicle condition.